Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Луцька

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Волинська область

     Між вигином рік Стир і Глушець та непрохідними болотами розташувалося мальовниче місто Луцьк. Стародавніми синонімами до назви були Лучеськ, Лоучеськ, що походить від слова „лук” – вигин ріки. Є ще інша версія походження назви міста. За легендою назва походить від імені вождя східнослов'янського племені дулібів Луки. Йому й приписується заснування стародавнього міста.
     Точну дату створення міста назвати не можна, та вже перша згадка про місто Луцьк є на сторінках Іпатіївського літопису під 1085 роком. Літопис пише про місто, яке вже на той час було досить розвиненим. Після приєднання Волині до Київської Русі Володимир Великий збудував у Луцьку фортецю, яка відіграла важливу роль в обороні міста. Не одну навалу татаро-монгольської орди було відбито.
     В 1432 році Луцьк отримує Маґдебурзьке право і з’являється на європейських картах. Починається економічний та культурний розквіт міста. Місто стає центром культури, звідки вона поширювалася на інші землі.
      Вражає своєю красою Луцький Верхній замок, який зараз відреставрований, хоча й зберігся добре. Ще замок має іншу назву – Любартовий (в честь литовсько-волинського князя Любарта). Збудований замок десь на початку ХІV століття в готичному стилі. На жаль, ні Галицько-Волиньський літопис, ні інші письмові джерела не дають достовірної інформації про точну дату заснування і засновника Верхнього замку. Замок збудовано з цегли, що свідчить про існування на той час певної будівельної традиції. Він має три вежі. На подвір’ї замку був кафедральний собор Іоанна Богослова, де висвячувалися московські єпископи. В цьому храмі проповідував Петро Могила. Під час розкопок храму було знайдено похавання князя Ізяслава. Є припущення, що тут також похований князь Любарт. В „Хроніці замойтській” під 1321 роком є згадка про захоплення замку Гедиміном, що вказує на існування Луцького замку задовго до Любарта. Верхній замок є одним з найбільших і найстаріших в Україні.
     На жаль, про існування Нижнього (Окольного) замку свідчать лише письмові джерела – до наших днів він не зберігся. Нижній замок оточував місто. Він налічував аж сім веж. Стіни замку з вежами були розібрані спочатку ХІХ ст.. Зараз можна побачити лише фрагменти його стін. В нижньому замку мешкали вiйськовослужбовцi, судді, представника уряду.
    Вкінці XVII—XVIII ст. Луцьк починає поступово занепадати. Культура та релігія в місті згасає. Поступово польська мова витісняє українську. Зазнає місто шкоди і від природних стихій. Повені, пожежі, епідемії не дають спокою жителям міста.
     Луцьк був ласим шматочком для ворогів. У 1240 р. лучанам довелося обороняти свої землі від орди хана Батия, 1256 р. на місто нападали литовці, наступного року татари здійснили облогу міста. Пережив Луцьк і дві світовітові війни, через місто проходили фронти. За всю свою історію місто тільки протягом одного року належало Україні – з 1918 по 1919 рр.
     В 60-х-70-х роках ХХ ст. Луцьк знову починає розвиватися. В цей час були збудовані меланжева фабрика, підшипниковий завод та інші великі підприємства. Місто починає активно забудовуватися. Виростають житлові масиви Завокзальний та Гнідавський.
     Прикордонне розташування робить Луцьк центром міжнародної торгівлі. Зі становленням незалежності України змінюється зовнішній вигляд міста. Місто багате на площі, проспекти, магістралі.
    З Луцьком пов’язано багато визначних постатей. Це і письменники, і співаки, козацькі отамани, громадські діячі. В Луцьку народилася Оксана Забужко, тут своє дитинство і юність провів Юрій Покальчук, Леся Українка майстерно описала цей край в своїх творах. Тут народився, навчався і почав свою творчу діяльність Сашко Положинський – відомий співак і шоумен, лідер гурту “Тартак”. Батьківщиною українського футболіста Анатолія Тимощука також є Луцьк.
     Сьогодні Луцьк - одне з найбільших міст на західній Україні.