Історія Черкас
Символіка та історія обласних центрів - Черкаська область

Черкаси зазнавали численних нападів турків і татар. Це значно стримувало як економічний, так і культурний розвиток міста. Прагнучи зробити місто недоступним для ворогів, мешканці спорудили тут замок. Він був дерев’яним, мав чотири вежі, з яких черкасьці відбивали атаки ворога. Всередині фортеці стояла церква, дім старости, конюшні та льохи, набиті порохом. Вистоявши у 1532 році тринадцятиденну облогу татарського війська, згодом черкаський замок неодноразово був зруйнований та знову відбудовувався та укріплювався. Місто швидко набуло статусу військового містечка.

Поширення феодального гніту спричинило появу козацтва. До козаків записувалися переважно селяни та вихідці з міських низів. Вони були чи не єдиною силою, яка захищала черкаські землі від кримсько-татарської навали. Козаки вели боротьбу проти соціального та національного гніту Польщі. Одними з засновників козацтва були Дмитро Вишневецький та Остафій Дашкевич – черкаські старости. ХVІ – ХVІІІ століття для Черкас, як і для інших тогочасних міст, проходили під знаком національно-визвольних війн Б. Хмельницького та гайдамацького руху.

В радянські часи основний акцент було покладено на розвиток промисловості, зокрема хімічної. Це спричинило перетворення Черкас на хімічного гіганта. Працює завод військового значення «Хімреактив», починається виробництво азотних добрив. А після побудови Кременчуцької ГЕС, коли було збудовано найдовшу в країні дамбу з мостом, Черкаси перетворюються на важливий транспортний вузол.

Сьогодні Черкаси є обласним центром незалежної України з розвиненою інфраструктурою, соціальною сферою та економікою. З історією цього мальовничого міста тісно переплелися біографії видатних українських письменників, науковців, громадських діячів. Мальовнича природа та тяжке життя людей знайшли своє відображення у творчості Т.Г.Шевченка, який часто відвідував Черкаси. У місті жили перший козацький ватажок Дмитро Вишневецький та організатор Коліївщини Максим Залізняк. Тут жив і працював Василь Симоненко, тут він помер і похований.
Наступна > |
---|