Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Манявський скит

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Визначні місця області - Івано-Франківська область

Манявський скит


Манявський Хресто-Воздвиженський монастир – чоловічий монастир, який знаходиться в с. Манява. Заснування монастиря датується ХІІІ ст..

 Існують перекази, що два ченці, вихідці з Києво-Печерської Лаври на ім’я Іоаникій та Пахомій, прийшли на Галичину, щоб знайти чудодійну воду на зразок київської. Всюди вони набирали воду і зважували її, порівнюючи з тою водою, яка була в джерелі Києво-Печерської Лаври. Але їхні пошуки були марними. Аж ось, монахи дійшли до с. Манява. Вони зважили тут воду, і, на диво, вода відповідала їхнім вимогам. Ченці осіли в печері і заснували тут каплицю. Сьогодні, печеру називають «Блаженним каменем». Згодом монахи заснували в цій місцевості монастир та побудували Храм Воздвиження Чесного Хреста.

 

                                                     

 

У XVII ст.. в монастирі налічувалось близько 200 монахів. На той час монастирю підпорядковувалось декілька монастирів на Буковині, Галичині та у Молдавії.


Ченці монастиря займалися багатьма промислами, а в основному - солеварінням. Тут було досить розвинене різьбярство та іконопис. Окрім того, що монахи добре зналися на промислах та ремеслах, вони зналися на фітотерапії та практикували чорну хірургію, основним інструментом якої були розпечені кліщі.


При монастирі діяла велика бібліотека. На сьогоднішній день, частина бібліотеки знаходиться у Відні, а друга частина – у Львові.


Манявський монастир користувався великою повагою та пошаною серед представників влади та польських королів. Заможні селяни дарували монастирю землі, а знатні люди залишали свою спадщину. Отож, монастир постійно отримував значні пожертвування. Скит був першим, кому дали право на землю.

 

                                                      

 

У 1676 році Скит став свідком Польсько-Турецької війни, в результаті якої був зруйнований. Через 5 років монастир відбудували.


Монастир страждав також і від міжконфесійної боротьби, в результаті якої і був закритий у 1785 році. З 1970 по 1980 роки тут проводились реставраційні роботи, а згодом монастир було проголошено історико-архітектурним заповідником.

Згідно історичних джерел, в Скиті похований гетьман України І. Виговський.


Наприкінці ХХ ст. монастир передали церкві. У 2002 році тут побудували і освятили Хресто-Воздвиженський собор.