Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Дніпропетровська

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Дніпропетровська область

Історія міста Дніпропетровськ починається з далекого 1776 року. Саме тоді російська цариця Катерина ІІ задумала побудувати тут столицю „Південну пальміру”. Це мало бути місто, схоже на  Санкт - Петербург. У місті мав бути собор, який своєю висотою перевищував би собор Петра і Павла у Ватикані. Та все це залишилося тільки планами, оскільки після смерті імператриці про все це забули.

У 1787—1791 рр південна Україна знаходиться у складі Російської імперії. В результаті активної російської політики знову постає питання заснування нового столичного міста Катеринослав на уже щільно заселених козаками придніпровських землях. Вже 1775 року тут утворюється Азовська губернія.

14 жовтня 1775 року було складено план забудови міста Катеринослав, що мало знаходитися на річці Кільчені, яка впадає у Самару. Вже наступного року розпочалося будівництво міста. У червні 1778 року у новозбудоване місто переїхали усі відділення азовської губернської канцелярії та губернатор. В місті було чотири церкви: російська, грецька, католицька та вірменська. З метою кращого розвитку міста щороку організовувалося чотири ярмарки. А на щотижневі торги сюди приїжджали навіть продавці з Кримського півострова.

Згодом місто отримало назву Катеринослав І, Лівобережний або Кільченський Катеринослав.

Географічне розташування, як виявилося, було не зовсім практичним для губернського міста, оскільки недалеко була річка, яка своїм весняним та осіннім повноводдям не раз заливала вулиці. Це ставало причиною епідемій. Та головною причиною невдоволення було далеке розташування Катеринослава від судноплавного Дніпра. Тому 22 січня 1784 року Катерина ІІ віддала наказ, згідно якого місто перенесли на правий берег річки Дніпро, де місцевість була дещо підвищеною.

Сьогодні історики намагаються довести, що історія міста починається ще задовго до 1775 року. Роком заснування Дніпропетровська слід вважати 1645 рік. Дослідники вважають, що на території сучасного міста в цей час існувало поселення Кодак, яке вже тоді мало ознаки міста. Якщо співставити карти Катеринослава та Кодака, то вони будуть ідентичними. Російська ідеологія не припускала визнання козацького минулого міста, тому Катеринослав, за словами дослідників, був створений штучно для того, щоб показати всю велич процесу колонізації імперії.

У 1918 році після проголошення УНР була спроба перейменувати місто на Січеслав. Це мало б нагадувати про козацьке минуле цього краю. Таку назву місто носило до 1926 року, потім було перейменоване у Дніпропетровськ на честь більшовицького діяча Григорія Петровського. В 1990-х були спроби повернути місту українську назву Січеслав, але пострадянський уряд не зважився на такий крок.

Не зважаючи на всі історичні перипетії, сьогодні Дніпропетровськ є одним з найрозвинутіших політичних, промислових, наукових та культурних центрів України. А за кількістю населення у списку обласних центрів він займає почесне третє місце.