Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Садиба Ганських

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Визначні місця області - Житомирська область

Садиба Ганських

Садиба Ганських знаходиться у с. Верхівня, Житомирської області. У 1800 році Вацлав Ганський почав будівництво садиби в с.Верхівня, яке, разом із прилеглими селами, він отримав в подарунок від батька. Існують перекази, що будівництво садиби тривало 50 років. Це був розкішний, білосніжний двоповерховий особняк, побудований в стилі класицизму.

Вацлав Ганський одружився з Евеліною із роду Ржевуських. Вона була майже вдвічі молодша за нього. Як весільний подарунок, Вацлав подарував Евеліні свою родинну садибу.
 
                                                             

Палац оточував розкішний парк площею майже 60 га. Тут знаходився домашній зоопарк, ставок з лебедями, розарій та оранжерея. В парку були насаджені рідкісні породи дерев з різних країн світу.

Садиба Ганських відома не лише своєю чудовою архітектурою, а й історією кохання. У 1832 році Евеліна Ганська пише листа до відомого письменника Оноре де Бальзака, в якому не вказує відправника та зворотної адреси. В листі вона написала, що захоплена чутливістю душі письменника, бо завдяки своїй душі він зміг розгадати жіночу душу. З цього листа і розпочався роман Евеліни з Оноре де Бальзаком. За час свого листування, вони написали більше 450 листів. Через півтора року закохані вперше побачили один одного. Евеліна часто зустрічалась з Оноре де Бальзаком в різних країнах. Оноре був знайомий з чоловіком Евеліни, який, згодом, запросив письменника в гості в садибу. 

У 1841 році Вацлав Ганський помирає. Після смерті чоловіка Евеліна не змогла одружитись з письменником через те, що була зайнята влаштуванням своєї дочки. В цей період Евеліна судилась з родиною чоловіка, які хотіли відібрати в неї родинний маєток. Але все ж таки суд був на її користь.

У 1846 році Евеліна разом з письменником їде в Францію, звідки вони вирушають у подорож по Європі. В період поїздки Евеліна народжує Бальзаку дитину, яка, на жаль, помирає, через передчасні пологи.

Через рік Оноре де Бальзак їде в Україну. Він поселяється в розкішній садибі Евеліни. Саме тут народжуються його твори «Мачуха», «Присвячений», «Селяни», «Зворотний бік сучасної історії», «Жіночий характер», «Петро І та Катерина», «Театр такий, яким він є» та нотатки про подорож по Україні.

Бальзак був задоволений своїм перебування у Верхівні, адже він отримав те, про що мріяв.

У 1850 році письменник дуже занедужав, але незважаючи на це закохані одружуються. Вінчання відбулось в бердичівському костелі Святої Варвари. Одружившись з іноземцем, Ганська була змушена відмовитись від свого майна. Таким чином, Евеліна передає свій маєток дочці Анні, зобов’язуючи її виплачувати 9000 карбованців сріблом щороку.

Через декілька місяців після одруження закохані переїжджають до Франції і тут Бальзак помирає.

У 1851 році Анна продає маєток Ганських своєму дядькові Адаму і переїжджає до Франції. Тут вони разом із матір’ю сплачують борги письменника, завершують його твори і видають їх.

Розкішна садиба перейшла у власність сина Адама Ржевуського. Його сина також звали Адамом. Він побудував в селі школу та лікарню. У 1916 році Адам переїжджає до Польщі, вивізши все майно на Київщину. А через рік садиба було повністю розграбовано.

У 1921 році тут була заснована агрошкола. У 1959 році, в трьох кімнатах, де жив письменник, засновано музей.

На сьогоднішній день, тут діє агропромисловий коледж та музей чудового письменника, Оноре де Бальзака.

Садиба внесена до державного реєстру національного культурного надбання України.