Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Львова

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Львівська область

      Львів є найбільшим містом у західній Україні. Протягом багатьох століть він був культурним, науковим та національним центром у цьому регіоні.
     Засновником міста вважають галицько-волинського князя Данила Романовича. Свою назву місто одержало на честь князевого сина Лева. 1256 роком датується перша документальна згадка про місто. Цю дату ми можемо зустріти на сторінках Галицько-Волинського літопису. Та історики припускають , що місто було засновано ще 1247 року. Однак археологічні дослідження встановили, що на території сучасного Львова ще у п’ятому столітті існувало людське поселення. Археологи твердять, що поселення давніх людей на цій території існувало ще у ХІІ ст. (100 років раніше, ніж вказує літопис).
    Львів був важливою фортецею на шляху, що з’єднував Чорне і Балтійське моря і проходив через найбільші міста Галицько-Волинського князівства. Місто було збудоване згідно з усіма тогочасними архітектурними правилами та нормами. Складалося з трьох частин, було відокремлене глибоким ровом і високим валом для захисту від ворогів.
    Значна увага приділялася укріпленню міста. На початку довкола міста проходив один високий мур, вал і рів. Пізніше було збудовано ще один мур, який отримав назву Низького, бо був значно нижчим, ніж перший. До міста можна було потрапити через Галицьку і Краківську брами через перекидні мости. 1360 року було закладено Високий замок. Місце для замку було підібрано дуже вдало. На високій горі він здавався неприступним. У замку було сім веж, гарнізонний будинок, криниця. Криниця була сухою, користувалися зібраною дощовою водою. В підвалах Високого замку розміщена в’язниця, в якій 1559 р. була ув’язнена Гальшка Острозька. Високий замок став важливою частиною укріплення, яке формувалося майже 300 років.
    Розташований на перехресті важливих торговельних шляхів, Львів швидко став великим ремісничим та торгівельним центром. Таке розташування міста приваблювало до себе іноземців і вони вносили в розвиток міста елементи своєї культури. Тому Львів можна вважати сумішшю стилів. Львів був також стратегічним центром Галицько-Волинського князівства, а з 1272 року став його столицею.
    З приходом до Львова польської влади місто стало столицею Руського королівства і отримало права широкої автономії. А у 1356 році місту було подароване маґдебурзьке право. В цей час сформувалася центральна частина міста: площа з ратушею, оточена житловими масивами.
   В 1381 р. у хроніці Ю.-Б. Зіморович згадує про існування першої ратуші у Львові. Споруда була дерев’яною, під час пожежі згоріла. У 1491 році ратушу було відбудовано, а 1617 р. будинок зазнав реконструкції. В будинку ратуші містився суд. 1826р ратуша була завалена. Протягом 1827-1835 рр. споруджувався третій будинок ратуші, 2 жовтня 1835 року споруда була освячена. У 1848 році під час бомбардування міста верхівка і частина будинку ратуші були знесені. Повністю відбудова ратуші завершилася 1851 року. Вона мала вежу висотою 65 м з круглим куполом. Будинок налічує 156 кімнат та 9 залів. На вежі ратуші встановлений годинник, діаметр його циферблата 3 метри. До годинника ведуть 400 сходинок.
    Значного економічного розвитку місто досягло завдяки торгівлі та ремеслам. На ринку у Львові можна було побачити крам з різних європейських країн.
    Та навіть за умов значного економічного розвитку місто все ж залишалося фортецею, відбивало численні напади ворожих військ і тільки одного разу не встояло перед швецькими військами.
    Львів також мав важливе значення в розвитку культури та освіти. 1661 року засновано Львівський університет, який був не тільки першим вищим навчальним закладом в Україні, а й одним з найстаріших в Європі. Вперше в Україні Іван Федоров видав перші друковані твори „Буквар” і „Апостол”.
    Починаючи з XIV ст. у Львові працювало кілька лазень. А мило львів’яни варили самі. Оскільки ввозити мило було суворо заборонено, львівське мило користувалося величезною популярністю. Мило львівського виробництва було білого, чорного, зеленого і блакитного кольорів.
    Маючи право виготовляти і продавати горілку до трьох миль від центру міста, мешканці спочатку виготовляли горілку в малих обсягах і була вона добра і дорога. З часом було збільшено обсяг виробництва горілки та її асортимент. Але найулюбленішим напоєм львів’ян було і залишається пиво. 1715 року було засновано Львівську пивоварню. Пиво варили дуже високої якості. І до сьогоднішнього дня львівське пиво втамовує спрагу багатьох українців.
     З 1772 по 1914, за часів Австрійської імперії, Львів став столицею королівства Галіції і Лодомерії. В цей час було відкрито міський театр; 1844 році відчинила свої двері „Львівська політехніка” – перший в Україні технічний вищий навчальний заклад; 1861 року прокладена перша в Україні залізниця.
 а часів австрійської влади було розширено територію міста шляхом зносу мурів. Це дало ширші можливості розвитку міста в усіх сферах його життя.
    1 листопада 1918 року було проголошено Західноукраїнську народну республіку. Львів став її столицею.
    У 1938 р. у Львові була знята перша в Україні повнометражна художня стрічка «До добра і краси».
В 1951 р. Львівський автобусний завод випустив перший автобус.
    За часів радянської влади у місті було запроваджено автобусний і тролейбусний рух. Слід відзначити також активну розбудову міста, спорудження різних підприємств і заводів: Львівський автобусний завод, Танкоремонтний завод, заводи „Електрон”, „Кінескоп”, „Полярон”, завод автонавантажувачів та ін.
    З 1991 року Львів є обласним центром незалежної України