Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Сум

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Сумська область

Територія, на якій сьогодні розміщена Сумська область, була відомою ще в часи Київської Русі. Тоді вона називалася диким полем. На початку XVI ст. ці землі були відкритими кордонами Московської держави, уряд якої для зміцнення своїх південний кордонів заохочував створення тут укріплених поселень.

В часи правління Речі Посполитої почалося переселення селян у південні степи України. Воно тривало аж до середини XVIII ст.

Передумовою виникнення міста Суми була політична ситуація, що склалася у другій половині XVII ст. Після поразки Богдана Хмельницького у битві під Берестечком у 1651 році посилився національний гніт українського народу польськими магнатами. Тоді населення, зазнаючи утисків, поселялося на вільній території дикого степу. У 1652-1653 роках було засноване місто Суми. Засновником міста вважають полковника Герасима Кондратьєва. Новостворене місто було прихистком для населення, яке тікало від панського гніту, виконувало роль міста-захисника  південних і південно-західних кордонів Російської держави.

Цікаву назву отримало місто  Суми. За легендою, неподалік річки Суми були знайдені три великі мисливські суми, за якими місцевість отримала свою назву. Знайдені суми, наповнені золотом, були знаком благословення на заснування міста. Та багато дослідників спростовують теорію, яку подає ця легенда. Хоча про історичну основу цієї легенди може свідчити стаття у "Київській Старовині" за 1901 рік про передачу в дар Е.Д. Кондратьевим "булави, шаблі і золотої сумки Герасима Кондратьєва". Деякі історики пов’язують назву міста з назвою річки Сумка, яка тут протікає.

У 1656-1658 роках будувалась фортеця. Її стіни були споруджені з дубових колод. Довкола фортеці насипаний високий вал і викопаний глибокий рів. Річки Псел, Сума та Сумка, які з трьох сторін омивали місто, також служили природним захистом. З фортеці до річки вів таємний підземний хід. На Слобожанщині Сумська фортеця була чи не найбільшою і досить добре укріпленою. Фортеця мала 4 вежі з в’їздними воротами.

Паралельно з укріпленням фортеці велися роботи по формуванню житлових масивів міста. В 1681 році у Сумах була збудована та освячена церква. Формується історична частина міста. Довкола церков закладалися перші міські майдани, до яких сходилися вулиці від усіх міських воріт. За свідченнями „Літопису Самовидця” місто в цей час було вже добре розвиненим.

У XVIII ст. Суми стали великим торгівельним центром. Щорічні сумські торги збирали купців з усієї України, Росії, Європи. Найбільшою популярністю користувалися вироби сумських гончарів, ткачів, ковалів, ювелірів.  Місто мало чотири транзитні дороги. Перша вела на Харків через Охтирку, друга - на Курськ, третя - в Білопілля, четверта дорога – Гадяцька.

У 40-х роках XVIII ст. слобідські полки, що складалися в основному з козаків та селян, спорудили Українську лінію, яка простяглася на південь від Білгородської межі. Це була нова укріплена погранична зона і представляла собою вал з 16 фортецями, які мали вигляд чотирикутних бастіонів. Суми стали провінційним містом Слобідської України.

У 60-х рр. було ліквідовано слобідські козацькі полки. Утворилася Слобідсько-українська губернія, яка згодом перейменована в Харківське намісництво. В цей час сумська фортеця втрачає свої оборонні функції. У 1786 році центральна частина міста, де знаходилась стара занедбана фортеця, була перепланована у міські квартали, які частково збереглися донині і є пам’яткою містобудування епохи класицизму.

Спочатку ХІХ століття територія міста розширюється. Зводяться нові кам’яні будівлі на так званому Новому місці. Пізній архітектурний класицизм змінюється на більш строгіші форми як окремих будівель, так і цілих архітектурних комплексів міста загалом. Поряд з архітектурним розвитком спостерігається також економічний та культурний розквіт Сум. У 1888 році тут працювало 26 фабрик і заводів. Згодом були побудовані ще кілька великих машинобудівних заводи. Суми стають центром цукрової промисловості.

10 січня 1939 році місто отримало статус центру Сумської області. Після здобуття Україною незалежності Суми стали важливим економічним, культурним центром області, сучасним містом з легким шармом старовини.