Історія Житомира
Символіка та історія обласних центрів - Житомирська область


Цікавою є легенда про заснування міста. Розповідають, що місто було засноване 884 року. Поселення було назване на честь дружинника князів Аскольда і Діра – Житомира. Він, начебто, не хотів служити ворогові, втік. Житомир заховався в густих лісах, на скелі, між ріками Кам’янка та Тетерів, збудував собі замок. Інші легенди розповідають, що жителі цього міста жили мирно і торгували хлібом.
Дослідники мають і свою версію походження назви міста Житомир. Павло Шафарик співставляє назву поселення з назвою давнього племені житичів, що колись проживали на цій території.
Вперше місто Житомир згадується в літописах у 1240 році. Літописи пишуть, що місто зазнавало численних набігів татар. Його мешканці змушені були захищати своє місто і зводили оборонні спорудження з підземними ходами, залишки яких трапляються археологам і досі.
Магдебурзьке право Житомир одержав у 1444 році. Місто почало рости і розвиватися. З’являлися нові будинки, набували розвитку ремесла й торгівля, створювалися органи самоврядування.

В 1771 році було створено карту міста Житомир. На ній показано, що центральна частина міста складалася переважно з одноповерхових будиночків. Було тут чотири монастирі, кафедральний костьол та дві духовні семінарії.

Під час Першої світової війни місто зазнало руйнувань. Тринадцять разів змінювалася влада у місті. В 30-х роках почалося масове будівництво. Створено чимало підприємств: мотороремонтний, чавуноливарний заводи, механічний завод «Сельмаш»; панчішна, кондитерська та лакофарбова фабрики, фабрика музичних інструментів та ін.
Друга світова завдала Житомиру ще більших руйнувань, ніж Перша. Майже 40 % будинків було знищено. Та вже з 50-х років місто почало свою реабілітацію. Відновлювалася інфраструктура міста, прокладалися нові залізничні лінії, було організовано трамвайний парк. З’являються нові вузи, школи, заклади культури та туризму.
Наступна > |
---|