Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Житомира

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Житомирська область

     Житомир є одним з найдавніших міст України. Під час розкопок на території Житомира було виявлено кургани епохи бронзи та раннього залізного віку, що свідчить про існування перших поселень тут ще ІІ тисячі років до н.е.
      Цікавою є легенда про заснування міста. Розповідають, що місто було засноване 884 року. Поселення було назване на честь дружинника князів Аскольда і Діра – Житомира. Він, начебто, не хотів служити ворогові, втік. Житомир заховався в густих лісах, на скелі, між ріками Кам’янка та Тетерів, збудував собі замок. Інші легенди розповідають, що жителі цього міста жили мирно і торгували хлібом.
      Дослідники мають і свою версію походження назви міста Житомир. Павло Шафарик співставляє назву поселення з назвою давнього племені житичів, що колись проживали на цій території.
     Вперше місто Житомир згадується в літописах у 1240 році. Літописи пишуть, що місто зазнавало численних набігів татар. Його мешканці змушені були захищати своє місто і зводили оборонні спорудження з підземними ходами, залишки яких трапляються археологам і досі.
      Магдебурзьке право Житомир одержав у 1444 році. Місто почало рости і розвиватися. З’являлися нові будинки, набували розвитку ремесла й торгівля, створювалися органи самоврядування.
     Найбільшою спорудою того часу був Житомирський замок. Розташований на території майже два гектари, він мав вигляд шестикутника з п’ятьма вежами. Було три в’їздні брами. Всередині замку була церква та будинок старости. Довкола проходив глибокий рів, наповнений водою, через який можна було потрапити до замку тільки через перекидний міст, або підземні ходи, що виходили далеко за його межі. На той час підземні ходи вважалися важливою частиною оборони замку. Житомирський замок охоронявся 4 гарматами і 5 тараницями. Налічував 142 двори. В середині ХVII століття замок був дуже пошкоджений. В 1802 році залишки Житомирського замку були спалені. В 1890-х роках на цьому місці почали з’являтися приватні забудови. Так замок зник остаточно. Галереї в підземних ходах замку втратили своє первинне призначення. В кінці XVIII ст. тут тримали сільськогосподарську продукцію.
     В 1771 році було створено карту міста Житомир. На ній показано, що центральна частина міста складалася переважно з одноповерхових будиночків. Було тут чотири монастирі, кафедральний костьол та дві духовні семінарії.
    Одна з найстаріших архітектурних пам’яток Житомира - катедральний костел св. Софії, збудований 1746 року. Виконана споруда у стилі пізнього ренесансу та бароко. Спочатку ХІХ ст. перебудований в класичному стилі. На пілоні костелу – портрет видатного піаніста Ю. Зарембського, який помер у віці 30 років від туберкульозу. Його могила знаходиться на старому польському цвинтарі. Легенда розповідає, що серце композитора замуровано тут, у костелі.
      Під час Першої світової війни місто зазнало руйнувань. Тринадцять разів змінювалася влада у місті. В 30-х роках почалося масове будівництво. Створено чимало підприємств: мотороремонтний, чавуноливарний заводи, механічний завод «Сельмаш»; панчішна, кондитерська та лакофарбова фабрики, фабрика музичних інструментів та ін.
     Друга світова завдала Житомиру ще більших руйнувань, ніж Перша. Майже 40 % будинків було знищено. Та вже з 50-х років місто почало свою реабілітацію. Відновлювалася інфраструктура міста, прокладалися нові залізничні лінії, було організовано трамвайний парк. З’являються нові вузи, школи, заклади культури та туризму.