Компанія "Портал"
лідер по поставці та
монтажу ліфтів
та ескалаторів
http://tehportal.com.ua

 Izamet
Ліфти Izamet 
 ідеальне
 співвідношення
 ціни та якості 
 http://izamet.com.ua
windy Polska - Windy, Schody ruchome

Історія Полтави

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукЕлектронна адреса

Символіка та історія обласних центрів - Полтавська область

             На березі річки Ворскла розкинулося мальовниче українське місто Полтава з багатою історією та розмаїтим сьогоденням. 

        Вперше місто згадується в 1174 році в Іпатіївському літописі під назвою „Лтава”. Назву дослідники пов’язують з давньою традицією називати поселення іменем найближчого водоймища. Так місто отримало назву струмка Лтава – правого притоку Ворскли. З часом назва міста змінювалася: Лтава – Олтава – Полтава. Сьогодні офіційним роком заснування міста вважається 889 рік.

           Вже у 1430 році з’являються письмові згадки про місто з сучасною назвою. До тепер Полтава була під владою Великого князівства Литовського. Цього ж року місто було передано татарському мурзі Лексі, вихідцю з Золотої Орди. Лекса прийняв християнство і одержав ім’я Олександр. Від нього бере свій початок родина князів Глинських. Олександр збудував на Івановій горі фортецю, обгородив її дерев’яними укріпленнями  та земляними валами. Наприкінці XV ст. кримські татари зруйнували Полтаву.

            Офіційний статус міста Полтава отримала у 1641 році. У місті створюються органи самоврядування.

          Протягом 350 років Полтава була військово-адміністративним центром Полтавського полку Гетьманської України.

      В червні 1709 року під Полтавою відбулася Полтавська битва, яка мала важливе місце в історії всієї України.

      На початку XVІІІ ст. Полтава стала центром ремісництва і торгівлі. В місті проводилось чотири великих ярмарки. Іллінський ярмарок щороку збирав 40 тисяч чоловік. В цей час російська влада скасувала Магдебурзьке право.

       З 1802 року Полтава стає центром полтавської губернії. ХІХ століття позначилося в історії Полтави перебудовою міста. Було перебудовано в першу чергу центральну частину. Тут була кругла площа, від якої розходилось 8 вулиць. З’явились також 7 адміністративних будівель та міст через Ворсклу. Процвітало культурне життя міста. Спочатку століття тут працюють Полтавський інститут шляхетних дівчат, Полтавське духовне училище, Полтавська школа садівництва, Полтавський Петровський кадетський корпус, Полтавська школа краснописців. Тут навчалися М.Гоголь, М.Старицький, М.Драгоманов. Народився у Полтаві І.Котляревський – основоположник нової української літератури та сучасної літературної мови. Полтава стає осередком духовного життя країни. У місті жили і працювали П.Мирний, І. Нечуй-Левицький, В.Вернадський, М. Кропивницький, М. Скліфосовський.

          Під час Великої Вітчизняної війни майже все місто було зруйноване. В повоєнні роки Полтаву почали відбудовувати. Відновилася стара частина міста, з’явилися нові вулиці та площі. З другої половини ХХ ст. місто забудовується новими районами. Створюються заводи штучних алмазів і алмазного інструменту, газорозрядних ламп, турбомеханічний і автоагрегатний, хімічного машинобудування.

          Сьогодні Полтава є високорозвиненим сучасним містом, обласним центром незалежної України з унікальною духовною спадщиною.