Символіка Дніпропетровська
Символіка та історія обласних центрів - Дніпропетровська область
У 1796 році був розроблений проект герба міста Дніпропетровськ. В середині гербового щита розміщений меч, який пронизує золотий півмісяць. На рукояті меча хрест і срібний щиток з лаврами і миртовим вінцем. Глава щита поділена на дві частини. Червона частина глави герба містить зображення дев’ятипроменевої зірки, а синя частина – золотий сніп. Щитотримачем герба виступає піраміда з вензелем її імператорської величності і короною – символами міста Катеринослав. На підніжжі піраміди відзначено рік 1787.
Відомий ще один проект герба, який був розроблений того ж 1796 року. На щиті було зображено піраміду з вензелем та короною і написом „1787” на підніжжі. У главі герба - дев’ятипроменева зірка на червоному полі та золоте колосся - на синьому.
29 липня 1811 року затверджений герб російського періоду. Щит цього герба був лазуровим і прикрашений імператорською короною, яка означала покровительство цій губернії. Всередині щита розміщений золотий вензель Катерини ІІ і рік заснування міста. Дев’ять зірок навколо мали означати переселення імператриці у вічне блаженство і славу.
Нова епоха в історії країни принесла місту нову символіку. З 1926 року Катеринослав отримав нову назву - Дніпропетровськ. А 1970 року місто отримало ще й новий герб. Поле герба було червоного кольору. У центрі – золотий ливарний ківш, зображений над трьома зеленими пагорбами. База щити була блакитною і містила дві срібні хвилі. У главі щита – шестерня з написом "Дніпропетровськ".
6 вересня 2001 року міська рада затвердила новий, сучасний герб Дніпропетровська. Герб має форму слов’янського щита – заокруглений донизу. Саме така форма рекомендована Українським геральдичним товариством і є поширеною в українській геральдиці. На блакитному щиті перехрестилися срібна козацька шабля та стріла вістрям вгору. В цих символах поєдналися героїчне минуле та сучасне значення міста. В сучасному розумінні символ стріли означає рух, прагнення до нових висот. Шабля – символ сили, захисту, могутності.
Над ними – три семипроменеві зірки, що перейшли з печатки Кодацької паланки і символізують козацькі витоки історії міста. У безпосередньому значенні зірки - символ високих устремлінь, неминущих ідеалів. У кількості зірок, зображених на гербі, можна вбачати поєднання минулого, сьогодення і майбутнього, три частини міста, на які Дніпропетровськ географічно поділений. Загалом образ зірки дуже широкий і досить влучно знайшов своє місце на гербі саме цього міста. Він також символізує бризки металу, які уособлюють головну промислову галузь Дніпропетровська. Зірки є також символами космосу і відображають ракетну галузь, яка досить активно розвивалася у місті.
Герб прикрашений золотою короною міста та картушем з золотого дубового листя, яке символізує зрілу силу, мужність та доблесть. Лазурова стрічка містить напис „Дніпропетровськ”.
Синій колір означає славу, честь, вірність. У гербі Дніпропетровська цей колір має кілька значень. Насамперед це Дніпровські води, які несуть у місто життєву енергію. Синій – один з кольорів державної символіки. Це відображає приналежність міського герба до загальнодержавної символіки та відповідає реальному місцю Дніпропетровська в політичній та економічній системі України. Сучасний синій колір герба також відображає історичну традицію Катеринослава, герб якого мав такий самий колір. Традиційним він був і в козацькій символіці.
Таким чином, герб Дніпропетровська відображає історію становлення міста, поєднує в собі ознаки різних часів, та узагальнює погляди різних груп жителів сучасного Дніпропетровська.
< Попередня |
---|